Cine A Devenit Câștigătorul Concursului Eurovision

Anonim

Mulți interpreți talentați au participat la Concursul Eurovision 2012 și a fost foarte dificil pentru specialiști să determine potențialii câștigători. Accentul principal a fost pus pe imaginea artiștilor, precum și pe popularitatea pieselor lor.

Cine va câștiga competiția

În 2011, duetul „El și Nikki” din Azerbaidjan a câștigat popularul concurs Eurovision, cântând cu piesa incendiară „Running Scared”. Cu puțin înainte de evenimentul care a avut loc anul acesta la Baku, au avut loc discuții serioase despre cine va primi acum titlul de cel mai bun interpret.

Au fost făcute multe pariuri în favoarea Regatului Unit și a reprezentantului său Engelbert Humperdinck, care a împlinit recent 76 de ani. A interpretat piesa „Dragostea te va elibera”. Trebuie spus că vârsta participanților a devenit unul dintre criteriile principale în încercarea de a determina un posibil câștigător. Astfel, colectivul rus „Buranovskie Babushki”, chiar înainte de sosirea sa la Baku, a stârnit interesul publicului, mai ales după ce jurnaliștii au văzut interpretarea piesei „Party for Everybody” a artiștilor ruși.

Mulți dintre observatorii competiției erau încrezători că Suedia va câștiga. Cântăreața Loreen a interpretat pentru ea cu piesa „Euphoria”, care a făcut deja o stropire în diferite topuri. Iar cântăreața italiană Nina Zilli cu piesa „L'Amore E Femmina” a fost aleasă ca posibil concurent pentru locul doi. Duo-ul irlandez „Jedward” și interpretul sârb Zeljko Joksimovic, în opinia publicului, ar putea ocupa locul trei sau al patrulea.

La concursul Eurovision 2012, au fost prezentați artiști și grupuri din 42 de țări, fiecare dintre acestea pregătind un spectacol unic și plin de culoare. Semifinalele s-au desfășurat pe 22 și 24 mai, ceea ce a confirmat în mare măsură așteptările publicului cu privire la câștigătorii probabili. Finala a fost difuzată sâmbătă, 26 mai. Potrivit rezultatelor votului publicului, primul loc a revenit cântăreței suedeze, a cărei performanță a obținut 372 de puncte. Locul al doilea a fost ocupat de colectivul „Buranovskie Babushki” (259 de puncte), iar al treilea - de cântărețul din Serbia Zeljko Joksimovic (214 de puncte).